Banka Hesap Numaralarımız

+90 (282) 264 18 82

[email protected]

ÇALIŞMA SAATLERİ   07:00 - 19:30

Pratik Bilgiler
Anasayfa Pratik Bilgiler

Evde Enerji Tasarrufu

Enerji tasarrufu için farklı yöntemler denemek yaşam biçimini etkileyen bir süreçtir. Enerji tasarrufuna başlamak için en uygun yerlerin başında da kendi eviniz gelir. Bu şekilde sadece çevreyi korumakla kalmaz daha iyi ısınır ve aylık fatura giderinden de tasarruf edersiniz.

Kapı ve Pencerelerde Isı İzolasyonu

Kış mevsimi etkisini iyice hissettirmeye başlamışken biliyoruz ki dolaptan kışlıkları çıkarmakla iş bitmiyor. Kendimiz kadar evlerimizi de kara kış günlerine hazırlamamız gerekiyor. Kapı ve pencere yalıtımı evi sıcak tutmak için etkili yollardan biridir. Evde ısı yalıtımı aynı zamanda, elektrik ve doğal gaz faturalarından tasarruf etmek anlamına da gelir.

Ucuz Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Bir evin sıcak ve şık olması için mutlaka dekorasyona çok geniş bir bütçe ayrılması gerekmez. Kişiliğinizi yansıtan, zevkli ve kullanışlı detaylar sayesinde içinize sinecek, ucuz bir ev dekorasyonu oluşturabilirsiniz. Aklınızda bulundurmanız gereken birkaç ipucu sayesinde az para harcayarak çarpıcı bir dekorasyona imza atabilirsiniz.

Mobilya Nasıl Boyanır?

Eski göründüğü ya da artık sürekli göz önünde olduğu için kurtulmak istediğiniz mobilyalarınızı boyayarak onları yeniden baş tacı haline getirebilirsiniz. Zımparası, astarı derken bu iş gözünüzde büyüyebilir ancak bir kez deneyim kazandıktan sonra da gördüğünüz her eski hatta belki yeni mobilyaya el atmak isteyebilirsiniz. Mobilya rengi değiştirirken mobilyanızın malzemesine uygun boyama adımlarını takip etmeniz önemlidir. Bazı mobilyalar çok çabuk boyanabilecekken bazıları sizi biraz daha uğraştırabilir.

Banyodaki Kötü Koku Neden Olur, Nasıl Giderilir?

Pırıl pırıl evinizin tüm havasını kaçıracak, oldukça belalı sorunlardan biri de banyodaki kötü kokulardır. Nereden geldiği anlaşılmayan, görünürde hiçbir neden bulamadığınız bu kötü kokuları gidermek için klozete zeytin yağı dökmek, giderleri kum torbasıyla kapatmak ya da banyoda tütsüler yakmak işe yaramayabilir. Banyoda kötü kokunun neden kaynaklandığını bulmak, kesin çözüme ulaşmak için atlanmaması gereken bir adımdır.

Duvar Kağıdı Nasıl Sökülür?

Keşke şöyle kenarından tutup çekmekle halledilebilecek bir iş olsaydı ama ne yazık ki duvar kağıdı sökmek epey zahmetlidir. Evin görünümü yenilemek, eskiyen duvar kağıdından kurtulmak ya da yeni eşyalarınıza uygun bir boya yapmak için duvar kağıdını sökmek istiyor olabilirsiniz. Çoğu zaman profesyonel ustaları bile zorlayan duvar kağıdını sökme işleminde işinizi kolaylaştıracak birkaç ipucu size zaman kazandıracaktır.

Dekorasyonda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evinizin dekorasyonu her şeyden çok sizin zevkinizi yansıtmalı ve siz nasıl rahat edecekseniz o şekilde kurgulanmış olmalıdır. İşin içine renkler ve zevkler girdiğinde herhangi bir tasarımın herkes için en iyisi olacağı pek söylenemez. Kendi evinizin düzenlemesinin sizin istediğiniz gibi olması esastır ancak bazen ipin ucu kaçar ve ortaya sandığımızdan farklı bir sonuç çıkar. Dekorasyon sırasında dikkat edebileceğiniz birkaç kilit nokta, kontrolü elde tutmanızı sağlayacaktır.

Doğal taş, tuğla gibi yüzeyleri dış koşullardan nasıl koruyabilirim?

Titanium emprenye malzemesi kullanılması önerilir. Mükemmel UV direnci ve su iticiliği sağlayarak yüzeylerin korunması sağlanır.

Boyada saten ve ipeksi mat kelimeleri ne ifade eder?

Belirtilen ifadeler boya yüzey parlaklık derecelerini ifade etmektedir. Saten boyalar yarımat olarak, ipeksi matlar da yumurta kabuğu parlaklıklarını ifade ederler.

Yağmur yağdıktan ne kadar sonra boya uygulaması yapılabilir?

Genelde yağmurdan sonra minimum bir gün beklenilmesi önerilmektedir. Ama en önemli kriter, yüzeyin tamamen kuru olduğundan emin olunmasıdır.

Yeni uygulanmış su bazlı saten boya ne zaman silinebilir?

Boyanın silinebilir sertliğine ulaşması için 1 ay geçmesi gerekmektedir. Yumuşak bir bez ya da sünger kullanılarak, hazırlanan sabunlu suyla duvarlar silinerek temizlenebilir.

Boyalarda kurşun içeriği var mıdır?

Kurşun vücuda girdiğinde atılamayan ağır metallerdendir. Boyalarda bulunabilecek kurşun zamanla insan vücudunda birikerek sağlık sorunlarına sebep olabilir. Özellikle iç cephe boyalarında su bazlı sistemlerin kullanılması önerilmektedir. Kullanılacak boyalarla ilgili üreticilerden danışma hatları vasıtasıyla daha detaylı bilgiler alınabilir.

Tahta kaplı yerlerin boyanmasında nelere dikkat edilmelidir?

Ahşaplar sıcaklık farklılıklarından dolayı genişleyip daralabilir ve bu boya filmine zarar verebilir. Hareketli yüzeyler yıpranmaya çok meyillidir. Bu tip yüzeylerde zemin hazırlama işlemlerine daha çok dikkat ve özen gösterilmelidir.

Kullanılacak fırça hangi boyda olmalıdır?

Yüzeyin büyüklüğüne göre karar vermek yerinde olacaktır. Yüzey büyüdükçe genişliği de artacaktır.

Eski ve üzerinde kurumuş boya olan bir fırça nasıl tekrar kullanılabilir hale getirilebilir?

Kullanılan boya subazlı ise su ile solvent bazlı ise boyanın kendi tineri ile temizlenip tekrar kullanılabilir hale getirilebilir.

Boya neden pütürlü ve lekeli görünebilir?

Pütürlü ve lekeli görüntü son katın, bir önceki katın pütürlü yüzeyine uygulanmasından, astar katının tam kurumamış olmasından veya yüzeyin temizliğinin yeterince iyi yapılmamış olmasından kaynaklanabilir.

Yeni boyanmış yüzeylerde neden çatlamalar oluşur?

Bu çatlamaların en önemli nedeni, gereğinden kalın bir boya tabakası uygulanmasıdır. Yüzeydeki kat daha çabuk kurur ve alt katların kuruması daha uzun zaman alır. Bu sorun üst kat boya filminde çatlamalara neden olabilir.Ayrıca boya uygulanan yüzey iyi temizlenmemişse de yüzeyde boya filminde çatlamalar oluşabilir.

Dış cephede hangi renklerde yüzeyde renk kayıpları daha çok yaşanabilir?

Dış cephelerde zaman içerisinde renk kayıpları yaşanan problemlerdendir. Renk kaybı oranı yükseldiğinde solma dediğimiz problemlerden bahsedebiliriz. Mavi ve yeşil gibi organik renkler, oksit sarı ve oksit kırmızı gibi inorganik renklere nazaran daha çabuk renk kaybı eğilimi gösterirler. Özellikle UV dayanımı yüksek son kat boyaların tercih edilmesi gerekmektedir.

Metal yüzey boyamasında nelere dikkat etmeliyim?

Metal yüzeyler, havada bulunan oksijen ile reaksiyona girerek belirli bir süre sonra yükseltgenme-indirgenme reaksiyonu sonucu korozyona uğrar. Paslanma olarak bilinen bu reaksiyon sonucu, boya filmi zamanla parçalanır. Bu nedenden dolayı metal yüzeylere mutlaka oksijen ile teması kesmek amaçlı, korozyonu önleyecek astar ve boya uygulaması yapılmalı ya da yüzey toleranlı Polimetal türü boyalar kullanılmalıdır.

Sonkat boya uygulaması kaç kat yapılmalıdır?

Bir önceki boyanın rengine ve yüzeyin durumuna bağlı olmakla beraber, genelde 2-3 kat yeterli olmaktadır.

Lekeli ve isli yüzeylerde nasıl uygulama yapmalıyım?

Üzerine boya yapıldığında kapatılamayan yağ, is, kalem vs. gibi lekelerin kapatılması için boya öncesi Natura Kamuflaj ürünümüzü astar olarak uygulamalı üzerine sonkat boya uygulaması yapılmalıdır. Böylece lekelerin yüzeyde tekrar görünmesi engellenecektir.

Astar kat uygulaması neden yapılır?

Astar, bozuk ve eski yüzeylerle, yeni sıva ve alçılı yüzeylere mutlaka uygulanmalıdır. Bu uygulama, yüzeyin sağlamlaşmasını ve üzerine gelecek sonkat boya filminin daha iyi yapışmasını sağlar. Sonkat boya sarfiyatını azaltır.

Su bazlı ve solvent bazlı boya arasındaki fark nedir?

Su ile inceltilen boyalar su bazlı, solvent ile inceltilen boyalar ise solvent bazlı boyalardır. Su bazlı boyalar daha hızlı kurur ve kokusuzdur. Nefes alma özelliği (buhar geçirgenliği) daha yüksektir.

Negatif su basıncı nedir?

Topraktan, çatıdan veya çevreden gelen su girişine karşı yeterli izolasyon yapılmaması durumunda oluşan ters yönde basınçtır. Yüzeylerde sıva –duvar içinde oluşan nem belli bir süre sonra boyada kabarma, dökülme ve küf –bakteri oluşumuna neden olur.

Pozitif su basıncı nedir?

Ortamdan kaynaklanan rutubet sorununun kaynağına pozitif su basıncı denir. Mutfak, banyo, yemekhane gibi su buharının yoğun olduğu ortamlarda bu sorun ortaya çıkar. Yoğunlaşarak tekrar su haline dönen su buharı, duvarları nemli hale getirir ve belli bir zaman sonra yüzeyde küf ve bakteri oluşur, kararmalar, boyada kabarmalar ve dökülmeler görülebilir

Evimde rutubet var. Sebebi ne olabilir?

Rutubet oluşumunun iki nedeni vardır, negatif su basıncı ve pozitif su basıncıdır.

Dış cephede boya alanı nasıl hesaplayabilirim?

Yaklaşık boya alanı Bina çevresi x kat sayısı x kat yüksekliği x boşluk = m² olarak hesaplanır. Örnek olarak; 100 m x 8 x 3m x 0.8 = 1920 m²

İç cephe boyası alacağım boya miktarını nasıl hesaplayabilirim?

Örnek olarak 100 m² oturum alanı olan bir evde oturuyorsanız tavan alanı 100x0.85=85 m² , duvar alanı 100x2.2=220 m² olarak hesaplanabilir. Bu metrajlar üzerinden seçeceğiniz boya cinsine göre etiket bilgilerindeki m² sarfiyatlarına göre miktarı belirleyebilirsiniz. Boya sarfiyatlarında yüzeyin durumu (kirliliği gibi) , uygulanacak boya kat sayısı (2 veya 3 kat uygulanması) kullanılacak boya miktarında belirleyici olan konulardandır.

Boyaları hangi oranda inceltmeliyim?

Ambalaj üzerindeki etiket bilgilerinde belirtilen inceltme oranlarına dikkat edilmelidir. Daha az veya çok inceltildiği durumlar boya performansını etkiler. (Boyanın kapatıcılık, yüzey koruma vs. gibi özelliklerinde performansını değiştirebilir.)

Evimde her mevsim boya uygulaması yapabilir miyim?

Yapabilirsiniz. Kapalı alan boya uygulamasında ortam sıcaklığı sadece boyanın daha geç veya erken kurumasına neden olabilir.

Dış cephe boya uygulaması yapacaklar için en uygun hava şartları hangileridir ?

Hava sıcaklığının +5 ile +30°C olduğu sıcaklıklar en uygun uygulama sıcaklığıdır. Uygulama öncesinde ve sonrasında yüzeyler yağıştan korunmalıdır. Rüzgarlı havalarda uygulama yapılmaması önerilmektedir.

Kuzey cepheye bakan duvarlarımda her sene boya yapmama rağmen küflenme probleminden kurtulamıyorum. Ne yapmam gerekir?

Binanızda ısı yalıtımıyla ilgili problemler olabileceğinden ilk ve kesin çözüm dış cephe mantolama yapılmasıdır. Ortak karar alınamıyorsa geçici çözümler olarak sorunlu cephede içten mantolama yaptırılabilir.

Küf –bakteri üremiş yüzeylere nasıl ve ne tip bir boya uygulamalıyım?

Küflü yüzeylere direkt uygulama yapılmaz. Önce yüzeyleri çamaşır suyu katkılı su (1 birim çamaşır suyu 3 birim su) ile temizlemek, kuruduktan sonra astar ve boya uygulaması yapmak gerekir. Boya seçiminde antibakteriyel özellikli ve küf mantar oluşumunu geciktiren özellikte bir boya tercih edilmelidir. Elegans Antiaging veya Elegans Extra yüzeylere uygulanabilir.

Uygulama sonrasında boyam arttı, nasıl saklamalıyım?

Artan boyanın tekrar kullanılabilmesi için boya yüzeyini örtecek kadar kendi incelticisinden ilave edilmeli ve karıştırmadan 5-25°C sıcaklıkta saklanmalıdır.

Eski solvent bazlı saten boyanın üzerine su bazlı saten boya uygulayabilir miyim?

Öncelikle boyalı yüzey zımparalanmalıdır. Yüzeyin tozu alındıktan sonra Natura Transfer Astarı uygulanmalıdır. Artık yüzeyimize su bazlı saten boya uygulaması yapılabilir.

Boya öncesi yüzeyleri nasıl hazırlamalıyım?

Uygulamanın iyi sonuç vermesi için ön yüzey hazırlığı çok önemlidir. Eski boyalı yüzeyler zımparalanmalı oluşan tozlar yüzeyden uzaklaştırılmalıdır. Yüzeyde çatlak veya delikler uygun macunla doldurulmalıdır. Tüm yüzeye astar uygulaması yapıldıktan sonra son kat boyaya geçilmelidir.

Boya seçimimden sonra doğru ruloyu nasıl seçebilirim?

Boyanın cinsi, uygulanacak yüzeyin durumu, tavanda mı, iç cephede mi ya da dış cephede mi kullanılacak olması rulo tercihimizi belirler. İç cephede su veya solvent bazlı, saten boyalarda kısa tüylü saten rulolar kullanılmalı. Plastik boyalar uygulanacaksa plastik boya rulosu tercih edilmelidir. Dış cephe uygulamalarında boyanın cinsine göre mercan ya da posteki rulolar tercih edilmelidir.

Renk seçimimde nelere dikkat etmeliyim?

Boyanacak alanın ışık durumu göz önünde bulundurulmalı, doğal ışık ve elektrik ışığı altında renklerin farklı algılanabileceği unutulmamalıdır. Seçilen rengin mekandaki eşyalarla uyum sağlamasına dikkat edilmelidir.

İç cephede kaç yılda bir boya uygulaması yapılmalıdır?

Uygun işçilikle iyi hazırlanmış bir yüzeye uygulanan kaliteli, maksimum silinebilirlikteki bir boya 5-6 yıl gibi yüzeyde canlılığını ve rengini korur.

Ucuz boya ekonomik olan mıdır ?

Boyanın kapladığı alan ne kadar fazla ise o kadar az boya kullanılır. Yani boyanın daha fazla metrekare yapması, kapatıcılığının iyi olması dikkat edilecek önemli hususlardandır.

Boya alırken sadece renge mi dikkat etmeliyim?

Renk kadar boyanın yüzeyi uzun süre koruyacak özellikte olmasına da dikkat edilmelidir. Boyanın maksimum silinebilir olması, küf ve mantar oluşumlarını önleme ve geciktirme özelliğine sahip olması gibi özelliklere de bakılmalıdır.

Bizi Arayın +90 (282) 264 18 82

Bizi Arayın +90 (282) 264 18 82

Ortacami Mah. Ördeklidere Cad. Nazımbey Apt. No:35/A - Süleymanpaşa / Tekirdağ
+90 (282) 264 18 82
+90 (282) 264 18 84 (Off)

Copyright © 2019 Tüm Hakları Saklıdır.

E-BÜLTEN ABONELİĞİ